Je morální nechat si platit za roušku? Ano je!

Pomáhat lidem a nezruinovat přitom sami sebe není hyenismus, ale využití příležitosti k tomu nepohřbít vlastní podnikání.

Pandemie viru COVID-19 svým rozsahem zaskočila celý svět. Její rychlé šíření odhalilo slabiny států i zdravotnických systémů. Nedostatek ochranných potřeb i zdravotního materiálu, a to zejména roušek, se lidé rozhodli vyřešit po svém a kdo mohl,začal je šít doma. Někteří své roušky lidem a institucím nabízí zdarma, jiní za ně chtějí peníze. Kolik by rouška měla stát a je správné za roušky chtít peníze?

Na sociálních sítích se podobně jako na všechna myslitelná témata objevili samozvaní odborníci také na téma prodeje či darování roušek, podle kterých by roušky zdarma měly být samozřejmostí a chtít za ně peníze je jednoduše hyenismus.V první řadě je důležité si uvědomit, že ne všichni, kteří se rozhodli v nastalé situaci pomáhat, mají pro šití stejné podmínky. Zaměstnanci, kteří dočasně skončili bez práce, avšak se stálým příjmem 60 % běžného platu, na rozdávání roušek zdarma neprodělají tolik jako drobní podnikatelé či živnostníci, kteří přes noc přišli o práci a jejich další příjem je nejistý.

Na snahu o přežití dlouhodobě a s úsilím budovaného podnikání nelze nahlížet stejně jako na přeprodávání zdarma získaných roušek, přehnaného nadceňování respirátorů či prodávání falešných desinfekcí. Pomáhat lidem a nezruinovat přitom sami sebe není hyenismus, ale využití příležitosti k tomu nepohřbít vlastní podnikání. A není to zadarmo. Kromě materiálů a nákladů spojenými s šitím roušek všichni ti, kteří svým šitím pomáhají celé společnosti, obětují také svůj čas a energii. Pokud už si z jakéhokoliv důvodu nemůžete dovolit roušku za peníze koupit, nejmenší, co můžete v této už tak těžké době udělat, je přestat plivat kolem sebe jedovaté poznámky a být jednoduše vděční, že jsou tu lidé, kteří pomáhají nejlíp, jak umí a jak jim okolnosti dovolí.

Autor: Monika Smetanová
Foto: pixabay.com